Négylábúakkal az élet

Négylábúakkal az élet

A kutya külső élősködői (bolha,kullancs)

Itt a bolhaszezon!

2019. február 21. - Groomer

Mondhatnám hogy a jó idő beköszöntével jelenek meg a külső élősködők is, de sajnos a tapasztalat azt mutatja, hogy már annyira enyhék a telek, hogy gyakorlatilag egész évben tart a szezon! Ezt mindenképp figyelembe kell vennünk az élősködők elleni harcban!

Külső élősködők alatt a bolha, kullancs mellett az atkát és tetveket is értjük, de én most csak az első kettőről fogok írni. Nézzük meg melyiknek mi a veszélye és hogyan védekezhetünk ellene!

bolha.jpg

Bolha

A leggyakoribb külső élősködő. A bolhák 1–4 mm nagyságú sötétbarna, szárnyatlan rovarok. Vérrel táplálkoznak. Három-négy évig is életben maradhatnak, jól bírják az éhezést, bár ha tehetik, naponta szívnak vért. A kutyabolha és a macskabolha az emberen is képes vért szívni, és ezáltal különböző fertőző betegségeket terjesztenek. Nyáluk allergiás reakciót válthat ki. A kutya- és a macskabolha köztesgazdája egyes galandférgeknek, melyek az embert is veszélyeztethetik. Éppen ezért ha kutyánk megfertőződött bolhával, a bolhaírtás után érdemes féreghajtót is alkalmazni. A nősténybolhák petéiket általában nemcsak a kutyákra, hanem közvetlen környezetükre is lerakják. Az állatokat csak a fejlett példányok keresik fel, ám a peték kedvező környezetben nagyon hamar kifejlődhetnek, így a bolhák száma nagyon rövid idő alatt a sokszorosára növekedhet. Ebből kifolyólag ha a kutyádban van bolha biztos lehetsz benne hogy a lakásodban is van! Ez már elég undorító ugye? A bolha elleni kezelést nem csak a kutyádon kell elvégezned, hanem az egész lakásodat (a kutya környezetét) is fertőtlenítened kell!
Szeretném megragadni az alkalmat és elmondani, hogy a rengeteg hitetlen ellenére igenis van, létezik bolhamentes kutya!! Nekem is van három! Tudom hogy nehéz kiírtani, de nem lehetetlen! Nincs mentség a bolhákra!
Na de mégis mivel védekezhetünk a bolhák ellen? A legfontosabb a megelőzés! Számos készítmény kapható, nyakörvek, spot-on-ok, stb. Nem olcsók, vagy ami olcsó azt ne is vedd meg, nem fog használni, a kutyatartás sokba kerül... Nekem a Bravecto tabletta jött be a legjobban, híre sincs a bolháknak, 3 hónapig hatásos bolhára és kullancsra is.
Ha kutyánk már megfertőződött a bolhával, akkor azt javaslom azonnal írtsuk ki őket valamilyen helyileg ható szerrel (pl Neostomosan ampulla) majd ezután tegyünk rá nyakörvet, cseppet, vagy épp adjuk neki a gyógyszert. Ezzel egyidőben persze a környezetét is fertőtlenítsük, erre akár a már említett Neostomosan is jó! Itt megjegyezném, hogy a Neostomosan ampulla nem alkalmas hosszútávú védekezésre, a kezelést követően az állatban lévő bolhák, peték elpusztulnak, de tovább nem hat, ha nem alkalmazunk más megelőző készítményt, nagyon hamar vissza fog fertőződni!

kullancs.jpg

Kullancs

 Az 1-4 mm nagyságú tojásdad alakú pókféle vérrel teleszívott állapotában akár testsúlya kétszázszorosára is megnövekedhet. Miután rávetette magát áldozatára, nyelvével érzésteleníti a kiválasztott bőrfelületet, majd az elülső lábával felvágja azt. Ezután lábaival lehorgonyozza magát, és ormányaival megkezdi a behatolást. A beágyazódás után eleinte csak a nyiroknedved szívja, majd 4-6 óra elteltével kezd vérszívásba. A hím kullancs néhány óráig, a nőstény azonban napokig is képes vért szívva a gazdatesten maradni. 
Általa terjesztett betegség a babesiózis, melynek kórokozója a Babesia canis, amely egy egysejtű parazita. A fertőzött kullancsok vérszívás közben oltják be a kórokozót a kutya szervezetébe. A lappangási idő tág (1-20 nap) határok között mozog, jellegzetes tünetei a magas láz, a bágyadtság, étvágytalanság és a vérfesték vizelés.A gyógykezelés hosszadalmas és a szövődményes esetekben sokszor sikertelen. Épp ezért a legfontosabb a megelőzés. A következő, szintén  kullancsok által terjesztett betegség a Lyme-kór, amit a Borrelia Burdorgferi nevű baktérium terjeszt. Kutyán kívül sok más állatfajt, illetve az embert is megbetegítheti. Jellegzetes tünetei az ízületek fájdalmassága és duzzanata a kullancscsípés után általában hetekkel-hónapokkal. A tünetek ezután néhány hétre eltűnhetnek, majd újra visszatérnek. Tipikus, a több ízületre kiterjedő gyulladás, amely a különböző ízületeken felváltva jelentkezik és ún. „vándorló sántaságnak” hívjuk. 
A kullancs elleni védekezés szinte megegyezik a bolha elleni védekezéssel, általában a boltban kapható szerek mindkét élősködőre hatásosak.

Az alapelv az, hogy nem fogadunk bolhás kutyát a kozmetikában, mivel ez nagy veszélyt jelent az összes többi kutyára is. Te sem szeretnéd ha kedvenced egy másik felelőtlen gazdi miatt fertőződne meg! Ezen felül ha a kozmetikában derül ki a baj, nekem mindent alaposan le kell fertőtleníteni, kipakolni a bútorokat, mert ezek a dögök bárhol megbújhatnak, ez mind plusz költség és rengeteg idő (ami általában nincs belekalkulálva, így egész nap csúszásban leszek) ! 
Kérem rendszeresen ellenőrizzétek kedvenceiteket! 

A bejegyzés trackback címe:

https://topdog.blog.hu/api/trackback/id/tr9314639154

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása