Ma már rengeteg kutyafajta létezik, az FCI kb. 350 fajtát ismer el. Az alábbiakban három olyan kutyafajtát mutatok ami rendkívül ritka (legalábbis nálunk) mégis érdemes megismerni!
Thai ridgeback
Amint a neve is utal rá thaiföldről származik, ősi vadászkutyafajta. Közepes nagyságú, szögletes felépítésű kutya. A hátán jellegzetes szőrbarázda fut végig, amelyben a szőrszálak a szőrzet többi részével ellentétes irányban állnak. A szőrzete nagyon finom, bársonyos tapintású, a kék különböző árnyalataiban, továbbá fakóbarna és fekete színben ismert. Szemének színe a szőrzet színétől függ. Éber, értelmes, mozgékony kutya. rendkívül kitartó. Gazdájához hűséges, de nem szolgalelkű. Olykor akaratos, meglehetősen független.
Csehszlovák farkaskutya
Egy viszonylag fiatal fajta. 1955-ben Csehszlovákia területén alakították ki a kárpáti farkas (Canis lupus lupus) és a német juhász keresztezésével. A cél egy a német juhásznál egészségesebb munkakutya kialakítása. A kísérlet végül nem érte el eredeti célját, mivel a farkasvér miatt a csehszlovák farkaseb viszonylag nehezen kezelhető, de a fajta mégis elterjedt annyira, hogy az FCI elismerje. Az utolsó, farkassal való keresztezés 1983-ban történt Libeovicében, azóta a tenyésztés zártan folyik, azaz csak csehszlovák farkaskutyák vehetnek részt a fajta további tenyésztésében. Küllemben a farkashoz hasonlít, nagy termetű,de nyurga, izmos. Jellemében is felfedezhetőek a farkas jegyek, nagyon ritkán ugat, inkább vonyít. Egygazdás, öntörvényű, a szocializációjára nagy gondot kell fordítani. Nem való első kutyának, tapasztalt gazdát igényel.
Lundehund
Norvégiából származik, eredetileg a lunda nevű madarak vadászatára használták (innen a név is). Munkája az volt, hogy a fészekből a gazdához juttassa a magukra hagyott fiókákat. A feladat elvégzését nem bízhatták akárkire, ugyanis a lundák sziklákon élnek, fészkeiket pedig azok üregeiben rendezik be. A fajta elképesztő vonásainak kialakulása is az alkalmazására vezethető vissza. Több érdekes tulajdonságot tudhat magáénak. Mellső lábát már kicsi kölyökként is szét tudja tárni, úgy hogy vállai szinte merőlegesek legyenek a testre nézve. Extra lábujjai is fejlődtek. Mancsain öt-öt teljesen kifejlett lábujj van, ezek mellett pedig rendelkezik egy emberi hüvelykujjra hasonlító képződménnyel is. Ennek segítségével tud kapaszkodni a sziklákon.Fülét a sivatagi rókákhoz hasonlóan képes becsukni. Funkciója a szakemberek körében vitatott téma. Egyesek szerint a víz, és por elleni védekezés a célja, mások azt állítják, hogy ettől könnyebben befér a lundák üregébe, és a félreálló porc miatt hallását ugyanúgy képes használni. Hihetetlen a hajlékonysága, a nyakát képes hátrahajlítani, egészen addig, amíg a feje búbja nem éri a hátát.