Lassan kezdődik a tüzelési időszak! Fontos hogy ismerjük a tüzelés folyamatát, hogy elkerüljük a nem kívánt szaporulatot!
A szuka kutyák általában évente kétszer tüzelnek, 6 havonta.Az első alkalom függ a kutya testméretétől, a kisebb testű kutyáknál már 7-8 hónapos korban megkezdődik az ivarzás, míg a nagyobb fajtáknál akár 1 éves kor utánra is kitolódhat. A tüzelés 3 hétig tart, 3 szakaszból áll, melyek a következők:
1. Szakasz: Előivarzás
Ez a szakasz kb 7-10 napig tart. Ilyenkor észleljük hogy a péra megduzzad, a szuka gyakrabban vizel, megjelennek az első vércseppek. A szuka viselkedése is megváltozik, gyakran engedetlen, ingerlékeny.Bár szagával már ekkor magához vonzza a kanokat, és flörtölnek, de magára még nem engedi, nem áll készen a párosodásra.
2. Szakasz: Ivarzás
A hüvelyváladék csökken és tisztul, világos színű lesz. Az ovuláció általában 10-12. napon következik be. A szuka egyértelmű jeleket küld, dörgölőzik a kerítéshez,így csalogatva a kant. Hátára görbíti, vagy félrecsapja a farkát. "Felveszi" a kant. Ha biztosra akarunk menni, a szuka progeszteron szintjének mérésével nagy valószínüséggel megjósolható a fedeztetés optimális időpontja.
3. Szakasz: Utóivarzás
Függetlenül attól hogy a vemhesülés megtörtént e vagy sem a nemiszerv visszanyeri eredeti állapotát. A kanokkal szemben, már nem olyan engedékeny, sőt ingerlékennyé válik. Abbamarad a vérzés.
Ha a megtermékenyítés nem történt meg, akkor következik egy hosszabb nyugalmi szakasz a következő tüzelésig.
Látható tehát hogy a szuka csak a tüzelés közepén, néhány napig fogamzóképes, de ennek pontos időpontját még állatorvos is csak többszöri vérvizsgálattal tudja megsaccolni. Éppen ezért ha nem szeretnénk kölyköket az egész tüzelés alatt figyeljünk oda a kutyánkra!
Emellett pedig mivel a szuka ivarzása alatt akár 15-20 petesejt is leválik, fennáll az úgynevezett "ráfedezés" lehetősége. Ez azt jelenti, hogy attól hogy egyszer egy kannal fedeztettük a szukánkat, másik kant is elfogad, így egy alomnak több apja is lehet.
Többféle fogamzásgátlási módszer is létezik, a legbiztosabb azonban az ivartalanítás! A régi mende-monda miszerint legalább egyszer szülnie kell a szukának hogy egészséges legyen, teljes mértékben elavult és alaptalan!
Az állatvédelem a saját állatunknál kezdődik!